Mydło Aleppo – ręczna produkcja

Mydło w tej czy innej formie towarzyszy nam od tysięcy lat. Popularne są mydła w kostce, a najszlachetniejszym z nich jest Mydło Aleppo.

Mydła z Aleppo produkowane są w Syrii, tradycyjną metodą, która na przestrzeni wieków niewiele się zmieniła. Sezon produkcyjny rozpoczyna się wraz ze zbiorami oliwek i jagód wawrzynu. Wyciskane są z nich oleje, które posłużą do produkcji mydła.

Na początku świeża oliwa z oliwek jest gotowana z sodą kaustyczną. Dochodzi do tzw. reakcji zmydlania, w której powstaje mydło właściwe i gliceryna. Następnie dodaje się olej laurowy w ilości zależnej od gatunku mydła. Mazista masa jest starannie oczyszczana z resztek ługu sodowego, a następnie wylewana na podłogę długich hal, gdzie stygnie i wstępnie twardnieje.

Lekko stwardniałą „posadzkę” z mydła, kroi się w kostki za pomocą ręcznych narzędzi przypominających grabie z nożami. Pracownicy po powierzchni mydlanej podłogi przemieszczają się na specjalnych, deszczułkowych rakietach, aby jej nie uszkodzić. Każde aleppo mydło odciskana jest pieczęć producenta.

Pokrojone mydełka zbiera się i układa w przewiewne ażurowe pryzmy, gdzie dojrzewają osłonięte przed deszczem przez kilka do nawet kilkudziesięciu miesięcy. W końcu mydełka są konfekcjonowane i sprzedawane szczęśliwym odbiorcom.