Kilka ziół na trawienie

Objawy charakterystyczne dla niestrawności to ból brzucha, zgaga czy skurcze żołądka. W ich łagodzeniu pomocne są zwykle ziołowe tabletki na trawienie. Jakie zatem są najlepsze zioła na trawienie?

Mięta pieprzowa

To jedna z najstarszych roślin leczniczych. Z jej liści przygotowuje się olejki i susz. Ich składnikiem jest mentol o właściwościach chłodzących, przeciwbólowych oraz rozkurczowych. Napary z mięty sprawdzają się podczas dolegliwości żołądkowo-jelitowych. Działają też źółciopędnie. Jednak w przypadku osób cierpiących z powodu kamieni żółciowych wskazana jest wcześniejsza konsultacja lekarska.

Imbir lekarski

To z kolei popularna przyprawa kuchenna. Kłącze imbiru posiada składniki pobudzające wydzielanie śliny, soku żołądkowego oraz żółci. Dobrze sprawdza się jako środek wspomagający trawienie. Poza tym pomaga łagodzić nudności i ma działanie przeciwutleniające.

Rozmaryn lekarski

To również popularna przyprawa, tym razem kuchni śródziemnomorskiej. Liście rozmarynu zawierają olejek lotny, w którego skład wchodzą garbniki, gorycze, kamfen czy cyneol. Rozmaryn ma działanie żółciopędne, wiatropędne oraz przeciwskurczowe. Poza tym wspomaga proces trawienia.

Mniszek lekarski

Mniszek, a więc mlecz często błędnie uznawany jest za chwast. Tymczasem zawiera liczne aminokwasy, flawonoidy i minerały. Korzeń i ziele mają właściwości żółciopędne oraz lekko przeczyszczające. Pomagają w procesie trawienia.