Witaminy w okresie ciąży

Ciąża to dla każdej kobiety czas wyjątkowy. Wówczas trzeba o siebie szczególnie dbać. Większość ciężarnych w szczególny sposób dba w tym czasie o swoją dietę.

Witaminy dla ciężarnych – czy warto?

Na rynku spotkać można coraz większą ilość witamin dla ciężarnych. Zawierają one wiele składników, które zapewniają nawet 100% dobowego zapotrzebowania na nie. Jednak często stosowane są one bez żadnej konsultacji z lekarzem. Tymczasem ich przedawkowanie może być równie niekorzystne dla płodu, jak ich niedobór. Przede wszystkim po tego typu preparaty wcale nie muszą sięgać kobiety, które odżywiają się zdrowo i jedzą dużo owoców i warzyw. Nieco inaczej jest w przypadku tych, które jedzą w sposób nieregularny.

Nadmiar witamin w organizmie

Niewiele osób zdaje sobie sprawy, że również nadmiar witamin nie jest wskazany dla organizmu. Dlatego też trzeba sięgać po nie w sposób rozsądny. Idealnie byłoby zaplanować ciążę i się do niej odpowiednio przygotować. Poza tym warto wybierać produkty, które uzupełniają składniki kluczowe dla płodu, a więc żelazo, jod czy kwas foliowy. Obecnie standardem jest tez już suplementowanie kwasem DHA. Jednak przy tym trzeba też pamiętać, że suplementy zawierają jedynie chemiczne postacie witamin i minerałów. Nie są więc tak dobrze przyswajane przez organizm jak witaminy zawarte w owocach i warzywach. Dlatego też znacznie lepiej jest zadbać o swoją codzienną dietę.