Łagodzący objawy szampon na ciemieniuchę

Ciemieniucha jest łagodnym schorzeniem dotykającym niemowlęta i małe dzieci. Zazwyczaj pojawia się między drugim i trzecim miesiącem życia. Charakteryzuje się łuszczącymi, często żółtawymi plamkami skóry w obszarze kości ciemieniowej. Zmiany są niegroźną odmianą łojotokowego zapalenia skóry. Zazwyczaj ustępują samoistnie, jednak w wyciszeniu objawów pomóc może specjalny szampon na ciemieniuchę.

Łagodna pielęgnacja skóry głowy

Ciemieniucha zazwyczaj lokalizuje się w okolicy ciemiączka, jednak w niektórych przypadkach zmiany pojawiają się również w okolicy brwi, za uszami, a nawet na szyi lub w okolicach pieluszkowych. Schorzenie powodowane jest przez nadmierne wydzielanie łoju. Szampon na ciemieniuchę pozwala usunąć zrogowaciały naskórek oraz pielęgnuje zmienione chorobowo okolice. W niektórych przypadkach objawy są nasilone, a główkę dziecka zaczyna pokrywać żółtawa skorupa. Regularne stosowanie szamponu na ciemieniuchę pozwoli ją zmiękczyć. Jest to szczególnie ważne, bo mechaniczne usuwanie suchej skóry grozić może powstaniem stanów zapalnych.

szampon na ciemieniuchę

Kiedy do lekarza?

Zmiany skórne zazwyczaj ustępują samoistnie po pewnym czasie. Szampon na ciemieniuchę pomaga łagodzić zmiany i zapewnia odpowiednią higienę dotkniętych schorzeniem miejsc. W niektórych przypadkach jednak stan może się zaostrzać, co należy skonsultować z lekarzem. Do niepokojących objawów zaliczają się:

  • sączące się zmiany
  • nasilony świąd i stan zapalny
  • objawy stale utrzymujące się przez ponad dwa tygodnie.

W większości przypadków jednak ciemieniucha ma przebieg łagodny i ustępuje, gdy praca gruczołów łojowych zaczyna się normować. Pielęgnacja skóry, odpowiednio dobrany szampon na ciemieniuchę, zmiękczanie rogowaciejących zmian i delikatne wyczesywanie główki dziecka pomoże wyciszyć objawy.