Dobieramy szampon do rodzaju włosów

Jak każdy doskonale wie, ludzie posiadają różne rodzaje włosów. Niektóre są kręcone, inne proste, część włosów ma predyspozycje do przetłuszczania się, a inne do zbyt dużego wysuszania. Jak więc można się bez trudu domyślić, każdy z wyżej wymienionych rodzajów włosów potrzebuje innego rodzaju pielęgnacji, a co za tym idzie, innego szamponu. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się, jakie szampony do włosów powinno się wybierać (https://sanbello.pl/uroda-i-pielegnacja/wlosy/szampony-do-wlosow).

Szampon do włosów suchych

Bez wątpienia jednym z najczęściej występujących rodzajów włosów są te, które cechują się dużym przesuszeniem. Są one bardzo delikatne, mogą się nadmiernie łamać i wypadać, a także problemem jest ich matowość. Jakimi cechami musi charakteryzować się dobry szampon do takiego rodzaju włosów?
Każdy szampon do suchych włosów musi po pierwsze zapewniać im odpowiednie bezpieczeństwo, po drugie skutecznie je nawilżać, a po trzecie natłuszczać. Pamiętać jednocześnie należy o tym, że szampon do takich włosów musi być niezwykle delikatny. Suche włosy podatne są na uszkodzenia i zastosowanie na nich szamponu zbyt agresywnego mogłoby doprowadzić do jeszcze większego spustoszenia.
Jaki zatem powinien być skład takiego rodzaju szamponu? Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że musi on zawierać odpowiednią ilość emolientów. Są to substancje, które silnie natłuszczają włosy, a także zapobiegają utracie wody. Dodatkowo dobry szampon do suchych włosów powinien zawierać oliwę z oliwek, oleje mineralne, olej jojoba czy też olej arganowy.

Szampon do włosów przetłuszczających się

Kolejnym często występującym rodzajem włosów są te przetłuszczające się. Jak dochodzi do powstawania takiego zjawiska? Naturalnym procesem zachodzącym na skórze głowy jest produkowanie sebum. Jest to tłusta substancja, której celem jest odpowiednie natłuszczenie włosów, dzięki czemu zapewnia się im zabezpieczenie przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Proces ten jest w pełni naturalny i oczywiście pożądany. Problem jednak robi się wtedy, gdy skóra nadmiernie produkuje sebum, czego efektem jest jego ogromna ilość na włosach. Nie tylko bardzo nieestetycznie się to prezentuje, lecz jest również bardzo niezdrowe dla włosów. Konieczne jest więc używanie takiego szamponu, które będzie w stanie po pierwsze skutecznie usunąć nagromadzone na włosach sebum, a co równie ważne, będzie w stanie wpłynąć na skórę i spowodować, że ilość produkowanej przez nią substancji natłuszczającej będzie nieco mniejsza.
Jakimi zatem cechami i składnikami musi charakteryzować się taki rodzaj szamponu, który będzie w stanie poradzić sobie z przetłuszczającymi się włosami? Najważniejszą sprawą jest to, aby skład takiego szamponu był możliwie jak najbardziej naturalny. Często spotkać się można z produktami, które zawierają w swoim składzie np. silikony, które bardzo negatywnie wpływają na produkcję sebum. Bardzo dobrą substancją, która jest w stanie regulować ilość sebum, jest np. pokrzywa, rzepa, mięta, chmiel, lawenda czy też aloes i czarna rzodkiew. I to właśnie takich substancji należy szukać w składzie szamponu do włosów przetłuszczających się.