Poradź swojemu mężczyźnie: Czy, zawsze warto stosować leki na porost włosów?

Łysienie androgenowe to choroba dotykająca w przeważającej części płeć męską. Zwiększona wrażliwość na dihydrotestosteron to cecha dziedziczna, której eliminacja jest (aktualnie) niemożliwa.

Nadmierne wypadanie włosów leczyć można różnymi, mniej lub bardziej skutecznymi sposobami. Za pierwszą linię obrony uznać można zmianę diety. Zwiększone dostarczanie substancji odżywczych, w tym witamin i minerałów (np. cynku) w początkowej fazie choroby może przynieść chwilową poprawę. Preparaty na porost włosów, takie jak szampony i wcierki bez recepty uznać można za wyższy stopień wtajemniczenia w terapii łysienia. Ich działanie poddawane jest wątpliwości, szczególnie przez naukowców.

Minoksydil i finasteryd, a także dutasteryd to lecznicze substancje czynne odkryte kilkanaście lat temu. Pierwsza z nich, czyli minoksydil używana jest jako preparat na porost włosów w formie miejscowej wcierki. Rozszerzające działanie wykazywane w stosunku do naczyń skóry głowy pozwala na bezpośrednie zwiększenie przepływu krwi przez mieszki włosowe, a tym samym lepsze ich odżywienie. Zwiększona ilość substancji odżywczych stymuluje porost osłabionych włosów. Będące sterydowymi pochodnymi- finasteryd i duasteryd to preparaty doustne stymulujące porost włosów poprzez wyrównanie gospodarki testosteronu i jego pochodnych. Za uboczne działanie tych leków uznać można problemy z wytryskiem oraz osłabienie libido.