Jak usadzać gości przy stole weselnym?

Czasy, kiedy goście prosto z kościoła biegli do domu weselnego, po to aby zająć dobre miejsce przy stole, odchodzą już w zapomnienie. Teraz standardem jest wcześniejsze ustalanie przez Parę Młodą sposobu rozsadzenia gości przy stole.    

Jak usadzać gości przy stole weselnym? Wbrew pozorom nie jest to łatwe, bo trzeba brać pod uwagę wiele aspektów, a ponieważ Państwo Młodzi najlepiej znają swoich gości,  planując ich usadzenie przy stole weselnym, powinni kierować się zasadami savoir vivre’u oraz  uwzględnić panujące między gośćmi sympatie i antypatie. Żeby każdy z gości trafił na przydzielone mu miejsce, wykorzystuje się do tego celu winietki. Są to karteczki z imionami i nazwiskami, które stawiamy obok talerzyka w miejscu, gdzie ma siedzieć dana osoba.

szczęśliwa para młoda

Oto kilka wskazówek, które spowodują, że żadna z zaproszonych osób nie poczuje się urażona:

– podstawową zasadą jest usadzanie gości wg kryterium wiekowego tzn. osoby najstarsze w rodzinie powinny siedzieć obok Młodej Pary,

– na weselu obowiązuje zasada przeplatania, czyli mężczyzna – kobieta – mężczyzna,

– trzeba uważać, aby obok siebie nie posadzić osób, które się nie lubią,

– gości usadzamy tak, aby dobrze się ze sobą bawili – możemy np. dobrać osoby względem wieku,

– dla osób, które przyszły same nie przeznaczałabym oddzielnego stolika, bo mogą czuć się, jakby byli jakąś odrębną kategorią gości, uważam, że powinni mieć miejsce przy stole z innymi gośćmi,

– oddzielny stół powinny mieć dzieci.

Winietki należy rozłożyć na stołach odpowiednio wcześniej przed weselem. Warto pamiętać, żeby osoba rozkładająca, była zaopatrzona w dokładny plan ich rozłożenia.