Jak idealnie dobrać spodnie męskie?

Mężczyźni noszą spodnie przez niemalże cały rok. Spodnie, od zarania dziejów, są podstawowym elementem męskiej garderoby, a to oznacza, że ich odpowiedni wybór jest niezwykle istotną sprawą. Choć zakup spodni nie jest czymś skomplikowanym, w dalszym ciągu wielu mężczyzn nie wie, które fasony pasują do ich sylwetek i jak prawidłowo wybrać rozmiar.

Jak prawidłowo dopasować rozmiar spodni?

Najbardziej banalna kwestia związana z kupowaniem spodni okazuje się być najbardziej problematyczna. Mowa tutaj oczywiście o odpowiednim rozmiarze. W sklepach niejednokrotnie spotykamy się z czymś takim jak rozmiar uniwersalny. Niemniej jednak rozmiarówka większości spodni składa się z kilku cyfr. Jak się okazuje, niewielu mężczyzn jest w stanie rozszyfrować co oznaczają poszczególne liczby. 

O ile kupując spodnie w sklepie stacjonarnym, doświadczony sprzedawca jest w stanie odgadnąć odpowiedni rozmiar patrząc na klienta, o tyle kupowanie spodni męskich w takich sklepach w internecie wymaga poczynienia pewnych obliczeń. Weźmy za przykład najmniejszy rozmiar męskich spodni, takim jest 28/30. Pierwsza z cyfr, czyli 28, oznacza długość pasa, a druga określa długość nogawki. Nie trudno się domyślić, że wcale nie chodzi o centymetry. Większość marek udostępnia klientom tabele, które pokazują jak poszczególne numery rozmiaru przekładają się na centymetry. 

Na co należy zwrócić uwagę podczas kupowania spodni?

Wielu mężczyzn zastanawia się jak wybrać spodnie męskie, aby rozmiar i fason idealnie pasowały do sylwetki. Najistotniejszą kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę, jest szerokość w pasie. Zbyt szerokie spodnie, które zostają ściśnięte paskiem wyglądają wyjątkowo nieestetycznie i zdecydowanie jest to jeden z najpoważniejszych modowych błędów. Panowie często decydują się na nieco większy rozmiar twierdząc, że tak będzie wygodniej. Nic z tych rzeczy. Spodnie muszą być idealnie dopasowane w pasie, aby zapewniały nie tylko komfort, ale także świetny wygląd.

Drugim ważnym aspektem prawidłowego doboru spodni jest długość nogawki. W świecie męskiej mody uznaje się zasadę, że im węższa nogawka, tym krótsze powinny być spodnie. Najlepszym rozwiązaniem jest przymierzenie spodni do butów, w którymi będziemy je nosić. Zwężana u dołu nogawka powinna sięgać przed kostkę. Z kolei proste lub szerokie nogawki powinny swobodnie opadać na buty.

Jaki krój spodni wybrać?

Istnieje kilka krojów męskich spodni, które powinny być dobierane w taki sposób, aby sylwetka mężczyzny, który je nosi, prezentowała się najkorzystniej. Do najbardziej klasycznego kroju należy tak zwany fason regular – są to spodnie o całkowicie prostej nogawce. Według znawców męskiej mody, panowie o bardzo szczupłej budowie ciała powinni raczej unikać tego fasonu. W spodniach w prostymi nogawkami najkorzystniej prezentują się mężczyźni o standardowych lub nieco większych rozmiarach.

Kolejnym krojem są joggery, które były niezwykle popularne w latach 90. Moda ma jednak to do siebie, że lubi zataczać koło, dlatego joggery ponowie zagościły w męskich garderobach. Są to bardzo szerokie i luźne spodnie o obniżonym kroju. Takie spodnie cieszą się szczególną popularnością wśród młodszych panów. 

Skinny to spodnie, w których materiał całkowicie przylega do nogi na całej jej długości. Ten model jest polecany szczupłym, ale zdecydowanie nie zupełnie chudym panom. Dość komicznie wyglądają w nich także mężczyźni o szerokim rozstawie nóg oraz tacy, których mięśnie są bardzo mocno rozbudowane. Noszenie męskich spodni o kroju skinny jest dość ryzykowne, ponieważ tak naprawdę pasują one jedynie niewielkiej grupie mężczyzn o odpowiednich proporcjach. 

Jednym z najbardziej lubianych krojów spodni męskich jest fason trappered. Nogawki tych spodni są dość luźne w udach i delikatnie zwężane w dolnej części nóg. Taki fason idealnie wyszczupla sylwetkę i nadaje noszącym go panom odpowiednich proporcji. 

Nie każdy mężczyzna musi znać się na modzie i najnowszych trendach. Ale każdy z panów powinien wiedzieć jak wybrać spodnie męskie, aby pasowały do jego sylwetki i oczywiście do okoliczności, w których będzie je nosił.