Szkła kontaktowe dobrym wyborem dla osób z wadami wzroku

Każdy marzy o tym, aby widzieć zawsze ostro i wyraźnie, ale niestety niektórzy mają z tym wielki kłopot. Dobrze dobrane szkła kontaktowe są prawie idealną metodą na korekcję wady wzroku. Warto mocno podkreślić fakt, iż soczewki zawsze muszą zostać dopasowane przez specjalistę, aby noszenie szkieł kontaktowych było bezpieczne. Prawie 30% osób z wadami wzroku nie może, z różnych względów, soczewek nosić i o tym też należy pamiętać. Przeciwwskazaniami bywają infekcje oczu, alergie, stosowanie niektórych leków czy też zespół suchego oka. Dlatego niezbędne są systematyczne wizyty kontrolne u okulisty.

Szkła kontaktowe można polecić do korekcji rozmaitych wad wzroku. Na rynku dostępne są soczewki progresywne, które sprawdzą się dla osób używających jednych szkieł do czytania, a drugich do patrzenia w dal. To bardzo dobry wybór dla ludzi z silnymi wadami od +/- 6 dioptrii, ponieważ nie trzeba nosić niezbyt estetycznie wtedy wyglądających okularów. Nie ma także problemu przy wadach, kiedy w obu oczach różnica sięga więcej niż trzy dioptrie. Szkła kontaktowe korygują też astygmatyzm. Soczewki leżą bezpośrednio na oku, więc nie dochodzi do zniekształceń obrazu i widzenie jest dokładniejsze.

Niezwykle istotne jest zachowanie higieny. Zawsze należy bardzo dokładnie umyć ręce zarówno przed nałożeniem, jak i zdjęciem soczewki, aby nie doszło do jakiejś infekcji. Soczewki trzeba przemywać stosownymi płynami dezynfekującymi i konserwującymi. Powinno się unikać zadymionych i zbyt suchych pomieszczeń. Nie wolno trzeć oczu, gdyż można uszkodzić soczewkę. I jeżeli tylko pojawiają się jakieś niepokojące objawy, typu utrzymujące się przez długi czas pieczenie, swędzenie i zaczerwienie oczu, to warto zgłosić się do lekarza.

Szkła kontaktowe mają naprawdę wiele zalet, ale zawsze należy pamiętać, że to jednak ciało obce w oku, więc trzeba zachować ostrożność w ich użytkowaniu, aby w pełni cieszyć ich walorami.