Krem SPF do twarzy – niezbędny element codziennej pielęgnacji

Prawidłowa pielęgnacja skóry twarzy jest nie tylko kwestią urody, ale również zdrowia.  Ponieważ twarz pozostaje zwykle nieosłonięta, jest szczególnie narażona na działanie czynników środowiskowych, w tym promieniowania słonecznego. Wiadomo, że nadmierna ekspozycja na słońce może być przyczyną poparzeń, alergii, a nawet zmian nowotworowych. Coraz częściej mówi się więc o konieczności stosowania kosmetyków ochronnych, takich jak krem SPF do twarzy. Jak i kiedy stosować taki krem?

Czym są kremy SPF?

Kremy SPF mają za zadanie chronić skórę przed szkodliwym wpływem  długotrwałej ekspozycji na promieniowanie UVB. Promieniowanie to powoduje w skórze wytwarzanie witaminy D, a także ciemnienie koloru naskórka w związku z wytwarzaniem melatoniny, czyli opalanie. Jeśli jednak skóra narażona jest na działania promieniowania przez zbyt długi czas, może dojść do jej zaczerwienienia i poparzeń słonecznych.  

SPF czyli Sun Protection Factor to współczynnik informujący o tym,  ile razy dłużej możemy pozostać na słońcu po zastosowaniu produktu. Jeśli należymy do osób o jasnej karnacji i bez zabezpieczenia rumień na skórze pojawiłby się po kwadransie, wybór kremu z SPF 20 oznacza, że bezpiecznie na słońcu będzie można pozostać 20 razy dłużej, czyli 5 godzin. Efekt ochronny uzyskiwany jest dzięki substancjom, które fizycznie blokują lub pochłaniają promieniowania UVB. Zwykle kremy do twarzy SPF zawierają również filtry PPD, chroniące skórę przed promieniowaniem UVA. Ten rodzaj promieni nie opala skóry, może jednak prowadzić do jej szybszego starzenia, uszkodzeń włókien kolagenowych i rozwoju nowotworów.

krem spf do twarzy ziaja

Jaki krem do twarzy z SPF wybrać?

Wybór odpowiedniego kremu SPF do twarzy powinien uwzględniać takie czynniki, jak:

  • rodzaj filtra (mineralny, chemiczny, naturalny olej);
  • czas, jaki chcemy spędzić na słońcu;
  • poziom nasłonecznienia (związany z porą roku i strefą klimatyczną);
  • rodzaj cery i karnacji (im jaśniejsza i bardziej delikatna, tym wyższy powinien być SPF).

Kto powinien stosować kremy SPF do twarzy?

Krem SPF do twarzy (wybierz tutaj) powinien być podstawowym kosmetykiem pielęgnacyjnym. Promieniowanie UVB dociera do Ziemi przez cały rok, ochrona nie powinna więc dotyczyć jedynie miesięcy letnich. Kremy z filtrem powinni stosować wszyscy – zarówno kobiety, jak i mężczyźni oraz dzieci.